Skip to main content

Homemade Spaghetti Recipe *Kid-Friendly*





Happy Thursday! Who's ready for Friday? I probably say it too much, bur Friday is like any other day for most moms... but tomorrow I am excited! We'll be going on a road trip to take the girls to a different park, have a pic-nic and visit the mall and carousel. Because of that we've been saving money to get the girls a little treat while we're there and cooking and eating at home more often than not. We eat at home the majority of the time, and we did eat out once this week when we went to run some errands out of town as well.

So I thought I'd share a recipe that I used a few weeks ago to keep your costs low and make a few meals during the week with this. You just have to add the protein and carbs! lol You can also check out the video below to see the recipe in action!


Homemade Pasta Sauce Recipe:
4 lbs tomatoes, peeled and chopped
4 Cloves of garlice, chopped
1/4 cup olive oil
1/4cup fresh basil, chopped
1 tsp salt
4 sprigs parsley
1 tbls sugar

1. Head olive oil, prep tomatoes
2. Add onions, basil, garlic and salt. Sautee for 5 minutes
3. Add tomatoes, parsley, sugar and bring to a rolling boil.
4. Reduce heat and simmer uncovered for 2 hours (or more), stirring occasionally.
5. Remove parsley. Let cool and use in any recipe that calls for pasta sauce!

Makes 2-4 servings
ENJOY!

***I sauteed the onion a few minutes before I added the garlic so that it didn't burn. and then I added the salt. I also added about 1/2 cup water before I added the tomatoes so that it lifted all the goodness from the bottom of the pan***

This pasta sauce probably cost about $.35/serving or less. I got the tomatoes for $.99 because they were ripe and were on quick sale at HEB. Be sure to become a fan of my Facebook page to see what other kind of items you can get for quick sale. My favorite is produce! HEB Clearance Junkie (facebook page)




How can I make a pasta sauce this cheap? Here are some tips on how you can save on produce and make great "bases" for your meals, like this pasta sauce.
  1. Ask your produce manager if they offer "ripened" fruit at a discount. At HEB, usually in the morning or evening, the produce manager will bunch ripened fruit in a plastic bag (which may ripen it even further!) and mark it down for "Quick Sale for $.99." Just make sure when you go to check-out they adjust the price.
  2. Double check the "Per-Pound" produce vs. the bulk bagged produce. Example... Apples are $.50/lb and there's also a 5lb bag of apples for $2. First, that's a savings of $.50
  3. Weigh your Produce! It's one tip that I share often with strangers at the grocery store. They have the weighing scale for a reason! I often see people just bag a piece of fruit. Same as tip #2, if you have that 5lb bag of apples, weigh it! You may find that the bag is LESS, or better yet, MORE than 5lbs!
  4. Use a coupon. Yes, it's rare, but there are coupons for produce. I even found a tearpad for pomegranates, I was so excited. Usually they are printable coupons. Some coupons that I have seen for produce include; pineapple, apples, bag of soup mix, Earthbound (organic) produce, Chiquita Banana,
  5. RAIN CHECK! Most grocery stores will allow you to get a rain check for produce when they sell out. At our local natural foods store they have a really good produce sale, but their rain checks are only good for 10 days, so just verify with your store.
  6. Dollar Store Grocery Shopping. Most of the time I don't suggest shopping at the dollar store for your groceries because they are usually small portions. But when it comes to produce, especially fruit, it might be a better deal.
Hope you enjoy these tips and the recipe. Let me know if you try it!

Comments

Popular posts from this blog

September 11th is Amoung Us *Movie Promo + Giveaway* CLOSED

I don't know about you but I was a senior in high school and I was late to Spanish class! I was able to see everything happening at home before leaving to school. It literally was unbelievable. Ever since then, every time there is a movie or documentary about the tragedy I just get pulled into watching and finding out all the different stories from family and friends is just amazing! On September 8th, 9/11 is going to be released in theaters!

COMMENT and TWEET below "Where you were on the morning of 9/11" for a chance to win A PRIZE PACK (Your email too).
The Prize Pack Contains: 1 - 9/11 poster Hand Signed Autographed by star Charlie Sheen 1 - “Hope” Pendant with necklace 1 - Guide to Talking To Your Children About 9/11 thanks to Tuesday’s Children
Tweet @9_11Movie and use the hashtag #Remember911 to pay tribute to the tragic events of September 11, 2001. Twitter:@9_11Movie
Facebook:https://m.facebook.com/911Movie/
Website:https://www.911movie.film

*********************** 9…

Get Lost in a Corn Maze at Barton Hill Farms

Join us this fall for the the 2017 Fall Festival & Corn Maze at Barton Hill Farm. Get lost in our 5-acre corn maze, pick your favorite pumpkin, feed the farm animals, and enjoy more than 30 exciting family activities while you listen to live Texas country & bluegrass music!

Barton Hill Farms is a scenic Texas farmstead on the banks of the Colorado River near Bastrop, just 25 minutes from Austin. Open Saturdays & Sundays from September 23rd to November 5th, just one week away! Fall officially starts on September 22nd!

And here's the best part! Get $1 off with this exclusive coupon when you buy your tickets online: http://bartonhillfarms.com

Tickets are $14 at the door or $13 when you buy them online.

What does your ticket include?
We have acres and acres of fun included in Farm Admission. Extra fee items: Face painting and pumpkins. Take a buzz on the new little Bee Train through a fantastic field of zinnias for a super thrill! Also new this Fall: Rubber Duck Race…

Hickies: Back-to-School Series #1

Every Friday in the month of September I will share a few tips for making the transition for both kids and parents a bit easier. This first one is a doozie! HICKIES! Keep reading to learn what I'm talking about.... I try to buy my girls (i have 3 school-aged daughters) two or more pairs of shoes; an active shoe, which usually has laces, and a more casual/formal shoe, which usually doesn't have laces. Which ones do they choose to wear nearly every day to school? The ones that have shoe laces! Of course my oldes daughter, who's now 13, can tie her own shoes, but the other two still need help. And let's be real, even the oldest one I find myself nagging her to tie her laces correctly, she gets sloppy in the mornings at times. Here come HICKIES to save the day!

Hate tying your kids' shoes everyday before they step out of the house? Hate stopping to tie your own shoes mid-run? HICKIES products turn any pair of sneakers into convenient, comfortable, and stylish slip-on…