Monday, September 7

Want to save 246.60 a YEAR?!?!

I wish we could do this here in the valley, but no one would really take this seriously. Plus, most kids get free lunch anyways. And the kids who do have to pay for lunch, probably just pay for it. All those foam plates in the trash can... what a waste! So, lets see if any valley schools step up to the plate.

COMMENT if you plan on participating in you class, school, district or home!


LITTER FREE LUNCH CHALLENGE

The average school-age child generates 67 pounds of waste - often more than their own body weight! - per year. An average size elementary school accumulates 18,760 pounds of lunch waste in a year.

As we head back to school, our group can make a difference and positively impact our children's lives. Let's do this together. I'm asking all of you to host a Litter Free Lunch Challenge within the first month of the school year:

Step 1:
Coordinate a Day with the Principal/Home Room Teacher to Weigh the Lunch Litter

You can do this challenge with just your child's class or engage the entire school.

The first weigh in should be a surprise so you get an accurate account of average lunch litter.
Have the kids put all the litter from their lunches into a bag and weight it.

Step 2:
Educate Your School on Recycling

Below is useful information to share on the schools website, bulletin board or in class.

Packing Litter Free Lunch: tips on how to make this happen.
Savings Chart: A breakdown of what you'll save by recycling.
The Impact: How recycling will positively impact our environment.
The Recycables: Resources on where to buy a recyclable lunch kit.
How does your school measure up the average amount of waste? Under or Over?

Create a committee to help you with the education program.

Step 3:
Earth Day Check In

Have your class/school make a commitment to reduce litter by Earth Day.

On Wednesday, April 22 do a second weigh-in.
Host a day of educational activities:
Make an Event Out of the Weigh In
Plant a Tree at the School
Make Recycled Art (suggestions: http://www.kinderart.com/recycle/ )
Scavenger Hunt Based on Environmental Clues
Landfills are full and overflowing. Incinerators pump contaminants into the air. The waste is expensive too. You could be saving approx $250/year with recyclable containers and utensils.

Most parents pack lunch items in single-use plastic bags, aluminum foil, or wax paper, or they purchase single-serving items that come in their own disposable package. Admittedly, these products are extremely convenient, but the environmental cost to a country is HUGE. Please participate and keep us posted on your progress.

WHY DO WE NEED A WASTE-FREE LUNCH PROGRAM?

As Americans we have come to depend on the many convenience products that are available to us, and nowhere is this more evident than in the school lunch room. Most parents pack lunch items in single-use plastic bags, aluminum foil, or wax paper, or they purchase single-serving items that come in their own disposable package. We all enjoy these conveniences, but few of us are willing to allow new landfills and incinerators to be built in our own backyards.

Much of the trash we generate comes from the packaging on the food we buy, and lunch foods are no exception. In fact, it has been estimated that on average a school-age child using a disposable lunch generates 67 pounds of waste per school year. That equates to 18,760 pounds of lunch waste for just one average-size elementary school.



WHAT CAN WE DO TO REDUCE LUNCH WASTE?

Start local! Start a waste-free lunch program at your school. Many schools across the country have begun to do so, and they're truly making a difference!

A waste-free lunch program begins with a statement. A school community decides that it is going to make waste reduction on campus a priority, and one of the best places to start is with lunch and snack waste. Whether the majority of students brings lunch from home or buys it at school, there's almost always room for improvement.

A waste-free lunch program is a process of educating students, parents, and school staff about where our trash ends up and how we, as individuals, can reduce the amount of trash we generate. Waste-free lunch programs favor the use of reusable food containers, drink containers, utensils, and napkins. They discourage the use of disposable packaging, such as prepackaged foods, plastic bags, juice boxes and pouches, paper napkins, and disposable utensils.


WHAT DOES A WASTE-FREE LUNCH LOOK LIKE?

A Typical American Lunch
(DISPOSABLE)

  • sandwiches sealed in plastic bags
  • fruits and vegetables in plastic bags
  • prepackaged chips, cookies, fruit bars, granola bars, cheeses, and fruit leathers
  • prepackaged yogurts, applesauces, and puddings
  • crackers, pretzels, chips, and other snack foods sealed in plastic bags
  • disposable juice boxes, juice pouchs, soda cans, water bottles, and milk cartons
  • plastic forks and spoons
  • paper napkins
  • reusable lunchboxes and disposable paper and plastic bags

A Waste-Free Lunch
(REUSABLE)

  • sandwiches and other main dishes, fresh fruit, fresh vegetables, and treats in a reusable lunch container
  • cloth napkins
  • stainless-steel forks and spoons
  • reusable drink containers
  • reusable lunchboxes


*With this type of lunch, lunch food items can be bought in larger quantities. The packaging can be left at home for reuse or recycling. Waste-free lunches are not only a wise environmental choice, but they are less expensive as well.


WHAT DOES IT COST TO PACK A WASTE-FREE LUNCH?

A Disposable Lunch

1 egg salad sandwich

$1.25

1 yogurt

.85

1 granola bar

.45

1 apple

.30

1 package of carrots and dip

.65

3 plastic bags

.12

1 juice pouch

.35

1 plastic spoon

.04

1 paper napkin

.01

TOTAL

$4.02


A Waste-free Lunch

1 egg salad sandwich

$1.25

1 serving of yogurt

.50

1 serving of granola

.35

1 apple

.30

1 serving of carrots and dip

.25

water

0

cloth napkin

0

stainless steel spoon

0

packaging

0

TOTAL

$2.65

Disposable Lunch

Waste-Free Lunch

$4.02 / day

$2.65 / day

$20.10 / week

$13.25 / week

$723.60 / school year

$477.00 / school year

723.60 - 477.00 = $246.60 savings per school year per person

See http://www.wastefreelunches.org/ for more details

No comments:

Post a Comment

What do you have to say?

Labels

#flatschallenge #gotitfree #MAAM #mam #momfail #teamannies #wbn2013 2015 2016 2weekchallenge 30 day challenge 31days 365 Project 4th of july 6 week challenge 9/11 a time to give ABE about me advice All About Me annaleah announcement atx austin baby baby led weaning baby number 4 baby wearing BAMBOO PINK beauty behavior bento birthday birthday bash blog blog award blog everyday blog hop blog party blogging carnival Blogorama 2011 bluebonnets bogo book club book review bootcamp breakfast business bzzagent c25k cafemom carnival CD challenge challenge children christmasfacebookchallenge clearance clever girls cloth diapers combo loco contest corn maze coupon coupons craft credit CTWW CVS daddy daybook deals n steals diaper tip tuesday DIY diy toddler do something donate dvd review earth day easter eco friendly Eco Nuts eco-friendly education eliada enter to win event events everyday living exercise extra entries fabulous mami facebook fall family family-friendly farmers markets fashion series favorite feature first blog post first day of school fitness fluff talk thursday following friday foo food for mom for the home free freecycle frontera audubon frugal fun in the sun garden gardening gcdc gift cards gift ideas give giveaway gmo gmo-free going green event green green detergent green tip tuesday guest post halloween harlingen haul health healthy healthy tuesday HEB help hiking hispanic history hol holi holiday home remedy homemade Homemaker Monday hot topics how to Hubs ibotta icecream idea ihop improving birth improvingbirth.org improvingbirth13 influenster instagram internet jarritos job just write kid-friendly kindness krgv labor day latinfoodfest13 lenten recipe life update linky lists litter free lunch challenge local lowe's lunch Make a wish making memories mam mamapedia mamasource mamavation mamavation tv march against monsanto match match-up me time meme menu menu plan monday mexican mfp milestone moby MOM ACROSS AMERICA mom bloggers club mom life mom of 3 girls momsmeet momtv monday must-sees mother movie mtv music my girls my life my style my time myblogspark mystery shopping newborn week news nicu no internet o2o odd topic tuesday offer online oprah organic organize organizing challenge other pampers parenting people's climate march periscope permaculture personal photography pinterest play time plus size points pottytraining preemie pregnancy pregnancy journal press release pro life project lunch box challenge purex purex fresh bluebonnet purex insiders q and a reading list real diaper week rebate recipes recycle religion remedies resolution restaurant restaurant reviews reuse revew review reviews rewards rgv right to choose sale saturday save say hi sunday scentsy school series shespeaks shopping social insiders south texas sparkle people speech therapy sponsor sponsored spring break sprouts staycation suggestions summer summer blog challenge Sundays in my city sweepstakes texas thanksgiving the view thursday night special tips toddler toddler talk thursday toddler trouble toddlers tv twitter twitter moms twitter party TX Summer unadvertised deals upcycle update vacation valentines VEDA vicky's deals video Vlog VLOGGING PROMPTS vlogmas vma vote wahm walgreens waste free wedding wednesday wisdom week of green weekly deals weight weight loss wendy's weslaco win winners wool Wordless Wednesday world book night world food day writers workshop writing promps writing prompts WUC year in review yoga young living youtube ytmm yvette zero waste week